Volume editors

The abstracts submitted were marked by the Abstract Marking panel selected by the Programme Committee.

Programme Committee

S Pearce (Programme Secretary)

A Drake (Programme Co-ordinator)

K Murphy (Programme Co-ordinator)

Members

Ruth Andrew (Edinburgh)

Duncan Bassett (London)

Eleanor Davies (Glasgow)

Waljit S Dhillo (London)

Mark Gurnell (Cambridge)

Neil A Hanley (Manchester)

Martin Hewison (Birmingham)

Jeremy Tomlinson (Oxford)

Melissa Westwood (Manchester)

Abstract Marking Panel

James Ahlquist Southend

Syed Faisal Ahmed Glasgow

Ramzi Ajjan Leeds

Richard Anderson Edinburgh

Ruth Andrew Edinburgh

Mo Aye Hull

John Ayuk Birmingham

Stephanie Baldeweg London

Tom Barber Warwick

Duncan Bassett London

Kristien Boelaert Birmingham

Chris Boot Newcastle

Roger Brown Edinburgh

Paul Carroll London

Will Cawthorn Edinburgh

Ben Challis Cambridge

Li Chan London

Krishna Chatterjee Cambridge

Tim Cheetham London

Chantal Chenu London

Tony Coll Cambridge

Alex Comninos London

Juliet Compston Cambridge

Gerard Conway London

Sue Cox Torbay

Anna Crown Brighton

Eleanor Davies Glasgow

Miguel De Bono Sheffield

Ketan Dhataria Norwich

Waljit Dhillo London

Mandy Drake Edinburgh

Will Drake London

Colin Duncan Edinburgh

Carol Evans Cardiff

Colin Farquharson Edinburgh

Rob Fowkes London

Marie Freel Glasgow

Frances Game Derby

Fraser Gibb Edinburgh

Christine Gibson Manchester

Jacqueline Gilbert London

Neil Gittoes Birmingham

Helena Gleeson Birmingham

David Halsall Cambridge

Fadil Hannan Liverpool

Philippa Hanson London

Rowan Hardy Birmingham

Martin Hewison Birmingham

Claire Higham Manchester

Steve Hillier Edinburgh

David Hodson Birmingham

Andy James Newcastle

Channa Jayasena London

Adrian Jennings Kings Lynn

Niki Karavitaki Oxford

Nikki Kieffer Leicester

Marta Korbonits London

Olympia Koulouri Cambridge

Nils Krone Sheffield

Gareth Lavery Birmingham

John Lazarus Cardiff

Graham Leese Dundee

Jacques Lenders The Netherlands

Andy Levy Bristol

Kate Lines Oxford

John Logan London

Scott MacKenzie Glasgow

Konstantinos Manolopoulos Birmingham

Jackie Maybin Edinburgh

Phil McTernan Warwick

Claire Meek Cambridge

Alison Milne Aberdeen